Modráskovití

Modrásek

Počet druhů na světě (v ČR): 6 000 (48)

Rozpětí křídel: až 50 mm (v ČR do 40 mm) největší druh v ČR nelze přesně určit, několik druhů dosahuje rozpětí 40 mm

Znaky: Malí motýli s kyjovitými tykadly. Mají úzké, lysé, černě zbarvené oči. Chodidlo prvního páru nohou je u samečků přeměněno v srpovitý útvar. Rozeznáváme několik skupin: modrásky, ohniváčky a ostruháčky. Zvláštní skupinou jsou také pestrobarvci, ale z nich se v ČR vyskytuje jediný druh. Samci modrásků jsou na svrchní straně křídel modří, samice obvykle hnědé. Samci ohniváčků mají svrchní stranu křídel ohnivě zbarvenou s vysokým leskem, samice jsou málo lesklé s černohnědou kresbou. Ostruháčci mají na zadních křídlech malé ostruhy. Na svrchní straně křídel bývají hnědí, někdy s fialovým odleskem.

Stanoviště: Otevřená krajina, okraje lesů, paseky, řídké lesy aj. v závislosti na druhu. Některé druhy se vyskytují v horách až do nadmořské výšky přes 1500 m.

Aktivita: Aktivní jsou ve dne.

Potrava: Housenky se živí především vikvovitými rostlinami (modrásci), šťovíky (ohniváčci) nebo listnatými stromy a keři (ostruháčci), některé druhy nejsou příliš vybíravé.

Rozšíření (výskyt): celosvětový, největší druhové bohatství je v tropech

Rozmnožování a vývoj: Samice kladou vajíčka jednotlivě nebo ve skupinách na živné rostliny. Housenky jsou široké, ploché, s malou hlavou, kterou mohou zatáhnout do prvního hrudního článku. Jsou krátce obrvené. Žijí poměrně skrytě, někdy i uvnitř rostlin. U řady druhů modrásků je život housenek svázán s mravenci, často tráví část života přímo v mraveništi. Tam se některé mohou živit larvami a kuklami mravenců. Kuklí se v půdě nebo v mraveništi. Ostruháčci se kuklí na rostlinách v opaskové kukle. Některé druhy mají v ČR dvě generace za rok.